Jak skonfigurować domenę na serwerze?
W poprzednich artykułach omówiłem – jak najlepiej wybrać i zarejestrować domeny internetowe? Gdy przeszliśmy już etap zakupu domen, przychodzi czas na omówienie zagadnienie ich konfiguracji.
Dysponujemy kilkoma możliwościami ustawień dla domeny internetowej. Najczęściej stosowanymi są:
- podłączenie domeny do serwera
- przekierowanie
- delegacja (podpięcie / przekierowanie) domeny na zewnętrzny serwer (DNS).
Istnieje jeszcze kilka innych możliwych opcji, zależnie od ustawień oferowanych przez dostawcę domeny czy hostingu, np. tzw. zaparkowanie domeny. Są to jednak rzadziej stosowane rozwiązania.
Jak podłączyć domenę do serwera?
Jeżeli posiadamy domenę i hosting u tego samego operatora np. w az.pl czy zenbox.pl często zdarza się, że zakupiona domena jest automatycznie podpięta do hostingu. O czym możemy się przekonać po wpisaniu adresu naszej strony internetowej w pasku wyszukiwarki, powinna wtedy pojawić się pusta strona z informacją o tym, że domena jest podpięta do serwera o danej nazwie.
Jednak w niektórych przypadkach będziemy musieli wskazać w panelu administracyjnym naszego konta hostingowego, że posiadamy już domenę. Taka sytuacja jest np. na koncie w linuxpl.com. Odbywa się to bardzo prosto, wystarczy wybrać opcję „Podepnij domenę pod konto” (lub podobnie się nazywającą) i wpisać jej nazwę.
Jak podłączyć domenę do zewnętrznego serwera?
Tak zwane delegowanie domeny na zewnętrzny DNS ma miejsce gdy kupiliśmy domenę u jednego dostawcy, a serwer u innego, np. ze względu na atrakcyjną cenę lub lepsze parametry.
Aby wydelegować domenę na serwer innego dostawcy trzeba wprowadzić odpowiednie dane zarówno w panelu administracyjnym domeny jaki serwera.
W panelu administracyjnym domeny wybieramy opcję „Konfiguracja DNS” / „przekierowanie DNS” / „delegacja na serwer DNS” (lub podobną) i tam wpisujemy adresy naszego serwera dla przykładu dla hostingu Zenbox będzie to ns1.zenbox.pl oraz
ns2.zenbox.pl. Na zdjęcie przykład panelu w seohost.pl
następnie w panelu konta hostingowego należy dodać nową domenę. Poniżej przykład z panelu administracyjnego w zenbox.pl.
Co to jest przekierowanie domeny?
Przekierowania domeny używamy wtedy, gdy chcemy, aby po jej wpisaniu w przeglądarkę, użytkownikowi nie wyświetlała się jej zawartość, lecz aby został on odesłany (przekierowany) do innego adresu internetowego, czyli na inną stronę internetową.
Aby przekierować jakąś domenę na inną wystarczy w panelu administracyjnym (najczęściej danej domeny, rzadziej serwera) w polu „przekieruj na” podać adres URL docelowej domeny i zapisać zmiany. Gdyby panel nie posiadał takiej funkcji (z czym się raz o zgrozo spotkałem!) wystarczy ustawić delegację domeny na swój serwer i dopiero z niego ustawić przekierowanie domeny na nową.
Kiedy może nam się to przydać?
- Gdy wykupiliśmy większa ilość domen, których zamierzamy użyć w przyszłości a na razie nie będą na nich instalowane żadne strony www, wtedy możemy je przekierować na naszą główną domenę, na której już zamieściliśmy stronę internetową. Jest to również działanie korzystne ze względu na pozycjonowanie strony www w wynikach wyszukiwarek internetowych.
- Gdy nasza strona internetowa znajduje się np. pod domeną identyczną z nazwą naszej firmy, a my specjalizujemy się w kliku konkretnych markach czy produktach, wtedy możemy wspomóc naszą stronę internetową w lepszym wyszukiwaniu poprzez przekierowanie na nią dodatkowych domen o bardziej konkretnym brzmieniu.
Np. nasza firma nazywa się superrestauracja.com
a my przekierowujemy na nią użytkowników, którzy wpiszą adres frytki.kraków.pl, lub pierogizgrzybami.pl, które możemy nawet reklamować w osobnych kampaniach.
Istnieje z pewnością wiele innych przykładów ciekawego zastosowania dla domen przekierowujących, możliwości jest bardzo wiele. Pominę w tym tekście rzadziej stosowane ustawienia domen jak parkowanie domeny itp. gdyż najczęściej kierują one do opcji oferowanych przez daną firmę
Daniel Wierzejski
szkoda ze nie było tego wpisu gdy zakładałam bloga 🙂
Wartościowe informacje przydadzą się w szczególności początkującym 🙂
ja tam siedzę na bloggerze, ale kto wie, co przyniesie przyszłość.:) być może te wskazówki mi się przydadzą.
Super pomocny wpis, jak na razie mam to za sobą, ale w planach jest następna strona, więc na pewno się przyda 🙂
Ja jesten od lat na bloggerze i na bakier z wdzelkmi kwestami technicznynmi 😉
Przydatny wpis!
Bardzo cenne i przydatne informacje. Fajnie, że wytłumaczyłeś te wszystkie zawiłości w zrozumiały sposób. Praktycznie po przeczytaniu tego tekstu nie nasuwają się żadne pytania, bo wyjaśniłeś każdy istotny szczegół. Świetna seria wpisów. 😉
Dzięki, miło to słyszeć.
kurcze 2 miesice temu meczylam sie przy zakladaniu mojego bloga 🙂 a z tym postem byloby latwiej 🙂
Bardzo pomocne, dzięki! 🙂
Bardzo przydatny post 🙂
Bardzo przydatny post! Kiedyś nieźle się z tym nagłowiłam. Dziś zapisuję!
Na szczęście w Zenbox wszystko zrobili za mnie. 🙂
Tak chłopaki z Zenboxa są super, ale samemu też można to zrobić i to szybciej 🙂
Dla mnie takie rzeczy to naprawdę czarna magia! Choćbym próbowała to i tak zawsze coś pójdzie nie tak. Całe szczęście, że mogę w tych sprawach liczyć na męża. Co się nakombnuje i nawkurza to jego, ale grunt, że zawsze efekt końcowy jest taki jakiego oczekiwałam 🙂
W razie kłopotów w przyszłości, polecam się, mogę pomóc